Pączki domowe z marmoladą różaną i domowym lukrem cytrynowym


Ostatki już niebawem zatem polecam Wam sprawdzony przepis na pyszne domowe pączki z marmoladą różaną.

Składniki na ciasto:
1 kg mąki tortowej
100 g cukru białego lub trzcinowego
2 całe jaja
1 żółtko
150 ml wody
150 ml mleka krowiego, sojowego lub kokosowego
30 g drożdży
150 g masła
1 kieliszek wódki lub rumu

Składniki na nadzienie:
1 opak. marmolady różanej

Składniki do smażenia:
3-4 l oleju rzepakowego lub 6-7 kostek smalcu

Składniki na domowy lukier:
2 cytryny
200 g cukru pudru
ew. kilka łyżek przegotowanej wody

Przygotowanie:
Do dużej miski wsyp ok. 900 g mąki tortowej i pokrusz do środka drożdże. Drożdże zasyp cukrem. W małym garnuszku wlej wodę i mleko - podgrzej ten płyn. Ciepłym płynem zalej drożdże i przykryj miseczkę bawełnianą ściereczką na ok. 15-20 minut. W tym czasie rozpuść masło w rondelku.

Kiedy wytworzy się zaczyn dodaj 2 całe jajka i żółtko. Zacznij mikserem lub ręką zagniatać ciasto. Jeżeli będzie ci się wydawać za rzadkie zacznij dosypywać po łyżce stołowej mąki, ale w dalszym ciągu wyrabiaj. Ciasto powinno stawać się elastyczne i miękkie. Dodaj alkohol i dalej wyrabiaj.
Kiedy ciasto jeszcze przykleja się do dłoni zacznij wlewać rozpuszczone, ciepłe masło i w dalszym ciągu zagniataj, aż do momentu aż ciasto przyjmie cały tłuszcz. Jeżeli masz wrażenie, że ciasto jest za rzadkie dosyp jeszcze 1-2 łyżki stołowe mąki i zagnieć. Staraj się ciasto oklepywać, wtedy przyjmie więcej powietrza w swoją strukturę i będzie lepiej wyrastać. Uformuj z niego kulkę i przykryj bawełnianą ściereczką. Odstaw do wyrośnięcia w ciepłym miejsce na ok. 1,5-2 godziny.


Kiedy ciasto wyrośnie, weź łyżkę stołową do ręki i tą łyżką odrywaj porcję ciasta z miski. Z każdej porcji uformuj kuleczkę i połóż na papierze do pieczenia lub bawełnianej ściereczce. Powtarzaj czynności do momentu zużycia całego ciasta. Kuleczki niech jeszcze przez 20-30 min. wyrastają. 


Pod koniec tego procesu wlej olej do dużego garnka i go podgrzej. Aby sprawdzić czy olej ma już odpowiednią temperaturę urwij maleńki kawałek ciasta i wrzuć do garnka. Jak zacznie się smażyć to znak, że możesz wrzucać pierwsze kuleczki ciasta na rozgrzany olej. Wkładaj po kilka kulek, tak aby miały przestrzeń między sobą, ponieważ w trakcie smażenia jeszcze wyrosną.
Kiedy zaczną brązowieć od spodu przekręć pączka na drugą stronę za pomocą patyczka lub widelca. Odczekaj chwilę, by mogły z tej strony też zbrązowieć. Wyjmij pączki łyżką cedzakową i odłóż na talerz nakryty papierem, by resztki tłuszczu wsiąknęły w papier. Czynności powtarzaj aż do wysmażenia wszystkich kulek.


Pączek nie jest jednak w pełni pączkiem bez pysznej marmolady różanej. Za pomocą worka cukierniczego wypełnionego marmoladą zacznij nadziewać pączki. Użyj do tego cienkiej końcówki, która zrobi małą dziurkę w pączku, ale pozwoli na właściwe wypełnienie go marmoladą.
Pączek jest już gotowy do zjedzenia. Możesz go po wystudzeniu posypać cukrem pudrem, ale możesz też zrobić domowy lukier cytrynowy. 
Z dwóch cytryn wyciśnij sok i dosyp cukier puder. Wymieszaj składniki do uzyskania jednolitej, gęstej masy. Jeżeli wyda Ci się ona za gęsta dolej 1-2 łyżki wody. Pamiętaj jednak, że im rzadszy lukier tym gorzej, bo spłynie z pączka i zostanie na talerzu.



Pączka można jeszcze obsypać dowolną posypką, np. wiórkami kokosowymi.

Smacznego! 

Dajcie znać ile zjedliście :-)






Koszt: ok. 20 zł
Liczba porcji: ok. 40 szt.
Czas wykonania: ok. 3 godz.
Poziom trudności (1 to bardzo łatwe, 5 to bardzo trudne): 4


2 komentarze:

  1. Wow! Ale narobiłaś mi smaka. Już wiem, co będę robić w weekend :-)

    OdpowiedzUsuń
  2. ja to bym jadła, aż bym pękła, tylko czemu to ma tyle kalorii?

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2014 Wałkiem w sieci , Blogger